Article Index

 

A "régi" Szent Anna templom 1804-1956

 

1804-ben Schaffert Lipót kanonok lerakta az alapkövét annak a templomnak, ami közel 150 éven át volt otthona a taksonyi katolikus közösségnek. Az építkezés 1811-re  befejeződött, s még ebben az évben felszentelték Szent Anna tiszteletére.

 Az építmény egyhajós, dongaboltozatos, körben támpillérekkel erősített, ívelt szentélyapszis nélküli épület lett. A homlokzatot szemlélve letisztult, késő barokk stílusú templomra ismerhetünk, ami egyszerűségében a helyi sváb paraszti építkezés hagyományaira hivatkozik. A harangtorony, ami öt évvel később készült el, négy harangot rejtett, melyeket sikerült megmenteni és az új templom kertjében felállítani.

A templombelsőt fehérre festették, ezt a puritánságot ellensúlyozta a szakrális tárgyak gazdagsága. A Szent Annának ajánlott, fából faragott, festett főoltár, a mellékoltárok, a faszobrok - kettő az új templomban még megtalálható -, az olajfestmények és a díszes orgona mutatták, hogy Isten háza egy jómódban élő, prosperáló település közösségét szolgálja.

  

 
 

Az 1874-es és 94-s tűzvész jelentős károkat okozott a templomban, de a hívek segítségével helyreállították, sőt 1926-ban továbbfejlesztették: elektromos világítást szereltek az épületbe. A háborúk viszontagságai sem kímélték, 1944. december 6-án a németek lerombolták a templomtornyot és teljesen kifosztották az épületet.

  
 
  

A helyreállítás lassan haladt, csak 1955 karácsonyára sikerült befejezni. Aznap a négy harang újra éjféli misére gyűjtötte össze a híveket

A munka teljes befejezéseként 1956. január 11-én felrakták a keresztet a templom tornyára, hogy másnap reggel háromnegyed hétkor lezuhanjon a friss hóba, ezzel adva hírül Magyarország történetének legpusztítóbb földrengését.

 
 
 
 

 
 
 

"A rengés magnitúdója 6.5, az epicentrális intenzítása VIII volt, ami 10-15 km fészekmélységet feltételezett. A felszínen 3 cm széles repedések keletkeztek és néhány 4 cm-es átmérőjű iszapkrátert is megfigyeltek. Az épületekben jelentős károk keletkeztek, a temetőben 50-60 sírkő ledőlt, illetve elfordult, a kis mélységben levő ásott kutak majdnem kivétel nélkül elhomokosodtak." -szólt a tudományos megállapítás.

 Haláleset szerencsére nem történt, de majd minden épületben keletkezett kisebb nagyobb kár. A pusztítás legfájdalmasabb vesztesége azonban a templom rommá válása volt, ami újjá épülni azon a helyen többé már nem tudott.

Vészjósló jel volt ez 56 elején. Aztán jött a nyár, a víz elárasztotta a mezőket, és decemberben valami még nagyobb nyomorúság borult az emberekre.

 Lassan eltelt ötven év, megszépült az új Szent Anna templom is, de a földrengéseket még mindig nem lehet előrejelezni.